СПАЛЮЄТЕ СУХУ РОСЛИННІСТЬ? БУДЬТЕ ГОТОВІ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ВЧИНЕНІ ПРОТИПРАВНІ ДІЇ

Щороку починаючи з весни і аж до глибокої осені по всій країні палають вогнища: люди масово спалюють опале листя та суху траву, хоча робити це заборонено. Вільнянський РС ГУ ДСНС України у Запорізькій області нагадує, чому подібні дії вважаються протиправними і яка відповідальність передбачена законом. Жителі країни традиційно підпалюють суху траву та листя. Це роблять на власних подвір’ях, на городах, у чагарниках біля населених пунктів, на луках, в степу – згарища можна зустріти скрізь.

Екологами доведено, що випалювання сухої рослинності спричиняє значну шкоду довкіллю та людині. Це призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин. Підпалювання трав може призвести до пожеж у лісосмугах та лісах. Не варто забувати і про те, що у сухій траві часто лежить сміття, небезпечне для спалювання. А головне – надмірне випалювання трав в степовій зоні може призвести до того, що степ перетвориться на пустелю. Досить часто вогонь від підпаленої кимось трави може перекинутись на житлові споруди та спричинити їх загорання. Непоодинокі випадки і травмування людей під час пожеж в екосистемах. Станом на 1 вересня 2018 року у Вільнянському районі зареєстровано 72  випадки виникнення пожеж в екосистемах  району. Ті, хто щорічно підпалює суху рослинність, не усвідомлюють наслідків того, що вони роблять. Так само не усвідомлюють вони і протиправність своїх дій та відповідальність за них. Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про рослинний світ», самовільне випалювання сухої рослинності заборонено. Це можна робити лише у встановленому законом порядку. Наразі такого порядку не прийнято, тому будь-яке випалювання сухої рослинності – протиправне. Це стосується будь-якої місцевості – як степу, так і власного подвір’я. Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України на об’єктах благоустрою зеленого господарства забороняється спалювати суху рослинність (п. 4.2.). Така ж сама норма міститься у правилах благоустрою території міста Харкова (п. 6.2.15.). За самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення, такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн) і на посадових осіб – від п’ятдести до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190 грн). А ось Кримінальний кодекс (ст. 245) передбачає значно суворіше покарання за знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень та сухих дикоростучих трав. Відповідно до статті 245, такі дії караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Отже, перш ніж підпалювати сухотрав’я, радимо подумати про наслідки.

Вільнянський РС ГУ ДСНС України у Запорізькій області