ЗАВДАННЯ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ У СПРАВІ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАМ’ЯТОК АРХЕОЛОГІЇ ТА ІСТОРІЇ

На цьому наголосила заступник голови райдержадміністрації Оксана Степаненко під час наради з фахівцями відділу культури і туризму райдержадміністрації та науковими співробітниками Вільнянського районного краєзнавчого музею. Обговорювалось питання про культурну спадщину Вільнянського району та про необхідність її охорони і збереження. Діяльність в сфері пам’яткоохоронної роботи регламентується Законами України «Про охорону культурної спадщини» та «Про охорону археологічної спадщини».

Отже, що таке культурна спадщина? Культурна спадщина – це сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об’єктів культурної спадщини. Об’єктом культурної спадщини – є визначне місце, споруда або комплекс, а також території чи водні об'єкти, інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і звісно зберегли свою автентичність. На території Вільнянського району знаходиться 506 об’єктів культурної спадщини включені до переліку та знаходяться на державному обліку. До реєстру включені 2 пам’ятки мистецтва, 93 пам’ятки історії. Проте на території Вільнянського району найбільше об’єктів культурної спадщини є пам’ятками археології – 141 пам’ятка археології, яка включає в себе 411 курганів. У наш час здебільшого вони розташовані на сільськогосподарських землях. Внаслідок цього, на превеликий жаль, на курганах ведуться сільськогосподарські роботи, які руйнують пам’ятку.

З метою припинення подальшого знищення постійно проводиться комплекс пам’яткоохоронних заходів із питань охорони археологічної спадщини у Вільнянському районі. Щороку відділ культури і туризму Вільнянської райдержадміністрації, працівники КУ «Вільнянський районний краєзнавчий музей» Вільнянської районної ради спільно зі спеціалістами КЗ «Запорізький обласний центр охорони культурної спадщини» Запорізької обласної ради та спеціалістами-землевпорядниками сільських рад здійснюють інвентаризацію та огляд пам’яток археології на території Вільнянського району. Під час обстеження на курганах встановлюються інформаційні знаки з охоронним номером пам’ятки, для позначення їх на місцевості. Землекористувачам та органам місцевого самоврядування надсилаються листи та попередження про збереження пам’яток археології, картографічні матеріали з позначеними на них курганами, акти огляду. Також у 2018 році продовжується робота по виготовленню нової облікової документації на об’єкти археології. У 2016 році Запорізьким обласним центром охорони культурної спадщини виготовлено зазначену документацію на пам’ятки археології на території Антонівської та Московської сільських рад.

Всі ці заходи реалізуються завдяки Програмі охорони земель історико-культурного призначення Вільнянського району, яка фінансується в невеликому обсязі, але дає змогу виконати вищезазначену роботу з охорони археологічної спадщини. Більшість землекористувачів не дотримуються Законів України «Про охорону культурної спадщини» та «Про охорону археологічної спадщини», чим завдають непоправних пошкоджень пам’яткам археології. Вони знищують інформаційні знаки на курганах, не реагують на листи та попередження відділу культури і туризму Вільнянської райдержадміністрації. У статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» зазначено: «Усі пам’ятки археології, в тому числі ті, що знаходяться під водою, включаючи пов’язані з ними рухомі предмети, є державною власністю». А стаття 43 цього ж Закону передбачає кримінальну відповідальність винних осіб за пошкодження, руйнування, знищення пам’яток, їхніх території, а також їхніх частин. Проблема в тому, що сучасна техніка руйнує історичний шар, котрий важливий в дослідженні нашого краю і як наслідок по всьому полю можна знайти велику кількість уламків черепиці. Тож для збереження пам’яток археології необхідне збереження цілинного покрову на насипу кургану. Який вихід можна запропонувати? Тим фермерам та сільським радам, котрі не знають де в них розташовані, пам’ятки археології звернутися до відділу культури і туризму райдержадміністрації, або комунального закладу «Запорізький обласний центр охорони культурної спадщини» Запорізької обласної ради. У випадку, якщо відомо про розташування курганів то бажано їх обнести ровиком та припинити розорення. В такому випадку через деякий час курган буде задерновано, а тракторист точно не зможе заїхати на насип. Враховуючи вищезазначене, у випадку продовження вчинення порушень законодавства про охорону культурної спадщини, орган охорони культурної спадщини вимушений звертатися до правоохоронних органів. Таким чином, на даний момент прокуратурою вже розглядається низка справ щодо порушення пам’яткоохоронного законодавства.

Окремо також слід зупинитися на пам’ятках історії. Як вже зазначалося на обліку знаходиться 93 пам’ятки історії. З них 48 братських могил, 11 пам’ятних знаків, присвячених подіям Другої світової війни, 2 братські могили періоду Визвольних змагань. В кожній сільській раді є братська могила воїнів, що полягли під час Другої світової війни. Силами місцевих громад та спонсорів ці об’єкти підтримуються в належному стані. Проте досить часто роботи з реконструкції та реставрації пам’ятки проводяться без погодження Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації. Не поодинокими є випадки, коли під час робіт втрачається автентичний вигляд пам’ятки. А також трапляються випадки, коли стає незрозумілим місце розташування могили та хто в ній похований. Такі приклади є в деяких районах Запорізької області. - Тож необхідно об’єднатися органам виконавчої влади, місцевого самоврядування, сільськогосподарським підприємствам, фермерам, орендарям, землекористувачам та прикласти максимум зусиль, щоб визначні місця Вільнянського району зберегли свою автентичність, - зазначила заступник голови райдержадміністрації Оксана Степаненко.

 

Відділ культури і туризму райдержадміністрації