АНДРІЯН ФЕОФАНОВИЧ КАЩЕНКО – СПІВЕЦЬ КОЗАЦЬКОЇ СЛАВИ

Днями виповнюється 160 років з дня народження нашого видатного земляка – Андріяна Феофановича Кащенка. Він був одним із перших письменників, який почав популяризувати історію нашого краю в художніх творах, вніс романтику в зображення історичного минулого. Андріян Кащенко – вірний син свого краю, який у творах талановито змальовував як історичні події та постаті, так і природу Придніпров’я. В своїх повістях і оповіданнях возвеличив козацьке братство, показав його героїзм, звитягу, вірність Батьківщині.

Андріян Кащенко народився 19 вересня (1 жовтня) 1958 року в багатодітній сім’ї небагатого поміщика – Феофана Гавриловича, власника хутора Веселого Лукашівської волості Олександрівського повіту Катеринославської губернії; зараз це землі Московської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, село Веселе (по-народному Кащенкове) припинило існування в 1970-х роках. Рід Кащенків веде свій лік з часів розквіту Запорозької Січі та славетних походів на турків. У Андріяна було четверо сестер і четверо братів. Батьки зробили усе, аби діти одержали гарну освіту. Двоє менших дітей – Микола та Андріян прославили своє прізвище: Микола Кащенко став ученим, засновником і директором Київського акліматизаційного саду, Андріян – українським етнографом та письменником. Андріян, не закінчивши класичної гімназії, вступив до юнкерського училища, згодом прослужив кілька років офіцером. Після цього вступив на посаду контролера у потягах. Працював на залізниці у Пермі, Петербурзі та Туапсе. Повернувся до рідного Придніпров’я у 1914 р. Останні роки його життя були дуже продуктивними. Він друкує на власні кошти свої твори, працює заступником голови товариства «Просвіта». В ці роки свого життя він закінчив і опублікував «Оповідання про славне Військо Запорозьке низове». Помер письменник 16 березня 1921 р. Його поховали за козацьким звичаєм, а траурна процесія розтягнулася на багато кілометрів. Літературна спадщина письменника достатньо велика, але й досі майже не досліджена. Після смерті Кащенка дослідник його творчості Петро Єфремов підготував до друку шість томів творів Андріяна Феофановича. У радянській Україні після 1933 року книги Кащенка потрапили під заборону, що тривало майже шістдесят років. Матеріали про видатного земляка зберігаються у Вільнянському районному краєзнавчому музеї та у шкільному музеї Московського навчально-виховного комплексу.

Відділ культури і туризму райдержадміністрації