178 РІЧНИЦЯ УТВОРЕННЯ МІСТА ВІЛЬНЯНСЬК. ІСТОРІЯ…ФАКТИ…

Вважається, що село Софіївка було засноване як поміщицьке 1840 року, однак воно було позначено на карті ще в 1816 році. На топографічних картах 1860–х років с. Софіївка показане на правому березі річки Вільнянки. Це відмічено також на друкованій карті Олександрівського повіту Катеринославської губернії 1911 року (це тепер західна частина села Новоселівки, за кордонами сучасного міста). Сучасне місто Вільнянськ виникло із селища Софіївка, яке з’явилося при однойменній залізничній станції з 1873 р.

У 1886 році поруч зі станцією німецькі колоністи Нейфельда та Классена збудували завод сільськогосподарських машин. За переписом населення в 1899 році в Софіївці проживало 216 жителів, а вже в 1913 році селище налічувало 1736 мешканців, з яких при заводах Нейфельда та Классена було 330 осіб. У 1923 році на Україні була проведена реформа адміністративно-територіального поділу, спрямована на скорочення адміністративно-територіальних одиниць, спрощення і здешевлення апарату і 7 березня 1923 року замість 102 повітів було створено 53 округи, а замість 1989 волостей – 706 районів, одним з яких був новостворений Михайло-Лукашівський район Запорізького округа куди і увійшла Софіївка. У зв’язку з переведенням районного центру Михайло-Лукашівський район Запорізького округу перейменувався у Софіївський 10 грудня 1924 р. З 1925 року в Софіївці виникли перші професійні спілки, відкриваються міжспілковий клуб, школа профспілкової грамоти, опорна трудова семирічна та початкова школи, сільський будинок. Восени 1926 року в Софіївці, після тривалої консервації знов розпочав свою роботу завод сільськогосподарського машинобудування. За проханням робітників йому було присвоєно ім’я великого українського поета Т.Г.Шевченка. На 17 грудня 1926 року в Софіївці проживало 1493 мешканців та нараховувалося 430 господарств. Переважна кількість населення були українці. Працювали 3 кузні, школа, бібліотека, клуб, заклади торгівлі 2-державних, 2-кооперативних та 6-приватних, проводилися 2 рази на тиждень базари. Поряд з розвитком господарства та промисловості впорядковувалося і селище.

Ліквідований 03 лютого 1931 р. Софіївський район був ліквідований з приєднанням його території до Запорізької міської ради у 1935 році був відновлений під назвою Красноармійського. Софіївку перейменовано на Красноармійське. В цей час не оминула трагедія Голодомору 1932-1933 років і Софіївку. Очевидці тих жахливих подій пригадують, що люди не просто гинули від голоду, вони вимирали цілими родинами.

У 1939 році Красноармійське було перейменовано на селище Червоноармійське. За переписом населення 1939 року в селищі на той час проживало 5840 мешканців.

06 жовтня 1941 року селище Червоноармійське захопили німецько-фашистські загарбники. Протягом майже двох років Червоноармійське було під окупацією. В період окупації  місцеві жителі чинили опір, сприяли діяльності партизанських загонів, переховували військовополонених, розповсюджували зведення Радіоінформбюро. Як свідчать архівні документи на території нашого району діяли два партизанські загони і декілька патріотичних груп. Партизанські загони, на жаль, існували не довго - до жовтня 1941 року, але організовані місцевими жителями патріотичні групи працювали під час всієї окупації. У Червоноармійську було сформовано три патріотичні групи. За період окупації в селищі було розстріляно 34 мирних жителів та 220 військовополонених. До Німеччини було вивезено понад 150 юнаків та дівчат. 14 вересня 1943 року бійцями 59-ї гвардійської стрілецької дивізії Південно-Західного фронту було визволено Червоноармійське. На кінець 1943 року в селищі проживало 1970 мешканців.

У вересні 1944 р. почало працювати провідне підприємство селища  Червоноармійського – завод ім. Т.Г.Шевченка, який виготовляв запасні частини для тракторів та інших сільськогосподарських машин. Того ж року завершено відбудову майстерень МТС, маслозаводу і промкомбінату, запрацювали медпункт та школа, де навчалося близько 600 учнів. Наполеглива праця громадян зробила невпізнанним колишнє пристанційне селище. У зв’язку зі зростанням промисловості та кількості населення 3 листопада 1966 р. селище Червоноармійське віднесено до категорії міст районного підпорядкування з перейменуванням у м. Вільнянськ, за назвою річки Вільнянки.

Архівний відділ райдержадміністрації