ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ - ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ

Важливою проблемою в трудових відносинах між роботодавцем і найманим працівником на даний час є легалізація зайнятості населення. На жаль, таке негативне явище як зарплата «в конвертах» стала звичним явищем і навіть нормою. Сучасні роботодавці виробляють певні схеми з використання нелегальної найманої праці і уникнення оподаткування та сплати обов'язкових платежів, пояснюючи це або кризою в країні або проблемою підбору кваліфікованих працівників.

Однак, незважаючи на так звану «кризу», у цих же роботодавців спостерігається зростання торгових точок, та кількості найманих працівників на них. Трудові відносини між найманим працівником і фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності - повинні оформлятися відповідно до чинного законодавства. Але на сьогоднішній день, на жаль, цієї норми дотримуються далеко не всі підприємці - роботодавці. Сьогодні влаштуватися на роботу без укладення трудового договору - без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують, в основному, приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Важливо, щоб наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніше. Працюючи нелегально, працівник надалі отримуватиме мізерну пенсію чи допомогу з безробіття в разі звільнення. Та й роботодавець, працюючи в «тіні», також відчуває себе невпевнено, адже ризикує отримати проблеми, якщо до нього прийдуть з перевіркою.

Досить часто люди самі погоджуються працювати нелегально й одержувати заробітну плату в «конверті», незважаючи на всі наслідки такого працевлаштування. Але все ж варто задуматися про те, що отримання заробітної плати в « конверті» - це порушення прав людини щодо надання йому соціальних гарантій, а саме: оплати лікарняних листів, можливості отримання санаторно-курортного лікування, розміру майбутньої пенсії. У разі нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання соціально незахищена працююча людина не зможе відшкодувати кошти на лікування через відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань. Не укладаючи трудової угоди, працююча особа дає широкий простір для незаконних дій з боку роботодавця. Розмір оплати праці може визначатися за бажанням роботодавця, а не згідно з чинним законодавством. Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником і роботодавцем, в якому право однієї сторони відповідає обов'язку іншої, використання тіньової зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку, тощо. Крім того, використання прихованих трудових відносин призводить до не наповнення бюджету коштами за рахунок відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Як показує практика, дуже часто буває, що громадянин, звертаючись до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, стикається з фактом призначення пенсії в мінімальному розмірі в наслідок того, що він останнім часом працював «нелегально» без оформлення трудових відносин та без сплати страхових внесків. Усвідомлюючи важливість проблеми, більшість роботодавців працюють у законодавчому полі, але є й такі, хто, намагаючись отримати якомога більший прибуток, ухиляючись від сплати податків і зборів, використовують працю громадян без належного оформлення трудових відносин та пропонують заробітну плату в «конвертах».

Хочеться звернутися і до роботодавців, і до працівників.

Шановні роботодавці! Закликаємо Вас зробити крок назустріч суспільству - легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить: зняти соціальну напругу, громадянам отримати реальну соціальну підтримку. Пропонуємо Вам негайно зареєструвати належним чином трудові відносини з своїми найманими працівниками, у випадку ігнорування цієї вимоги до керівників підприємств і приватних підприємців контролюючі органи вимушені будуть застосовувати всі заходи впливу в межах їх компетенції.

Шановні працівники! Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення оптимального та благоприємного рівня свого майбутнього Ви повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових, відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації