ЗАРПЛАТА «В КОНВЕРТІ»? ПОДУМАЙТЕ ПРО НАСЛІДКИ

Однією з найболючіших проблем нашого сьогодення є виплата заробітної плати «у конвертах». Адже, значна частина найманих працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати свою заробітну плату, як «офіційну» (майже завжди мінімальну) так і неофіційну. На перший погляд, здається, що ж тут поганого, вигідно, як для роботодавця так і для робітника. Адже, перший - не сплачує податки та внески, а другий - отримує достатню суму заробітку. Однак, насправді така схема взаємовигідна тільки на перший погляд.

Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, можна надбати однозначний програш у майбутньому.

Що стосується найманих працівників, то ми хочемо допомогти у прийнятті правильного рішення, розповівши про «чорну» та «білу» зарплати те, чого робітнику не роз’яснить жоден роботодавець.

«Плюси» заробітної плати «по-чорному»:

1. Коли взагалі немає ніяких заробітних плат, працівники радіють зарплатам «у конвертах», а також «чорна» зарплата, як правило, більша офіційної.
  2. Про неї простіше домовитися, її простіше отримати. Вона зручна для роботодавця, тому що зарплата «в конверті» робить підлеглого просто «шовковим».
  3. Зовсім не подобається працювати - можете піти, коли захочете. Правда якщо звільнять, суд навряд чи допоможе.

«Мінуси» заробітної плати «по-чорному»:

1. Ви втрачаєте можливість користуватися державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, отримання субсидії, тощо.
  2. Через несплату єдиного соціального внеску Ви втрачаєте страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника. Адже, відповідно до чинного законодавства, лише за умови сплати працедавцем внесків, йому буде зараховано відповідний страховий стаж. Зарахування страхового стажу буде здійснюватись пропорційно сплаченим страховим внескам.
  3. У вас немає жодних соціальних гарантій, передбачених для працівника:

- права на відпустку, зокрема додаткову і без збереження зарплати,  відпустку по вагітності та пологах;

- оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах;

- права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах;

- права на скорочений робочий день, тиждень якщо ви працюєте в шкідливих умовах;

- права не працювати у вихідний та святковий день;

- права не залучатися до надурочних робіт без вашого бажання;

- права на охорону праці;

- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

- права на гарантії за колективним договором.

1. Якщо Ви отримує зарплату в «конверті», то повністю беззахисні перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Ви не маєте жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу та у разі виникнення трудового спору, Ви не в змозі підтвердити свої права в судовому порядку.
  2. Вас можуть звільнити у будь - який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

Шановні платники податків! Пам'ятайте, що отримуючи заробітну плату в «конверті» чи маючи інше неоформлене джерело доходу, ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім…

Найдієвішим методом у боротьбі із зарплатою «у конвертах», насамперед, може бути прагнення самих найманих працівників змусити роботодавців чесно платити заробітну плату, а у разі порушення роботодавцями вимог чинного законодавства про працю, Ви можете звернутися до управління соціального захисту населення райдержадміністрації на телефон «гарячої лінії» 4-13–08.

За інформацією Управління соціального захисту населення райдержадміністрації