КРУТИ – ЦЕ СИМВОЛ ЛЮБОВІ ДО УКРАЇНИ

До Дня вшанування пам’яті Героїв Крут, який відзначається 29 січня, комунальною установою «Вільнянська централізована бібліотечна система» оформлено тематичну полицю «Україною ми жили», організовані виставки «День героїв Крут», проведені історичні години «Подвиг героїв-добровольців: погляд через століття». У комунальній установі «Вільнянський районний краєзнавчий музей» оформлено тимчасове доповнення до експозиції «Бій під Крутами».

Під час екскурсій проводились тематичні розповіді про події січня 1918 року з використанням наданих методичних матеріалів. Під час проведення історичних годин та екскурсій відвідувачі установ культури ознайомилися з достовірними подіями 29 січня 1918 року. Того дня біля залізничної станції Крути, що між Бахмачем і Ніжином, зійшлися в бою загін революційних військ більшовицької Росії, який наступав на Київ, й захисники УНР. З українського боку боєм керував сотник армії УНР Аверкій Гончаренко. Участь у ньому брали чотири сотні 1-ї Київської юнацької школи ім. Богдана Хмельницького та 1-ша сотня Студентського куреня  Січових Стрільців (разом понад 500 вояків і 20 старшин). На озброєнні мали 16 кулеметів і саморобний бронепоїзд – звичайна артилерійська гармата, встановлена на залізничній платформі, гвинтівки. Формування Студентського куреня ім.Січових Стрільців відбувалося на початку січня 1918 року паралельно зі створенням Гайдамацького коша Слобідської України. До нього добровільно записувалися студенти Київського університету Святого Володимира, Українського народного університету, гімназисти старших класів 9-ї української гімназії ім. Кирила і Мефодія. Військовий вишкіл проходили у Костянтинівському військовому училищі, що на Печерську. Більшовицьким наступом на Київ командував головком радянських військ, підполковник царської армії Міхаїл Муравйов. Безпосередньо загін більшовиків (1-ша  революційна армія Єгорова та друга армія Берзіна) нараховував 4-6 тисяч вояків. Це були червоногвардійці, солдати, балтійські матроси. Їх наступ підтримувався  артилерією та бронепоїздом. Однак, незважаючи на десятикратну перевагу більшовицьких військ, бій під Крутами тривав понад 5 годин й обидві сторони зазнали значних втрат.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні, вони ремонтували підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжили наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Брест-Літовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сектор з питань внутрішньої політики та звязків з громадськістю аппарату райдержадміністрації