ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ СПОСТЕРЕЖНОЇ КОМІСІЇ ПРИ ВІЛЬНЯНСЬКІЙ РАЙОННІЙ ДЕРЖАВНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ У 2018 РОЦІ

Робота спостережної комісії при райдержадміністрації протягом 2018 року була направлена на виконання завдань, функцій та повноважень, визначених Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк", Кримінально-виконавчим кодексом України, розпорядженням голови райдержадміністрації від 13.12.2010 №1472 "Про затвердження Положення про спостережну комісію при районній державній адміністрації" та іншими нормативно-правовими актами.

Протягом 2018 року проведена відповідна робота щодо виконання завдань, функцій та повноважень, визначених законодавством. Забезпечено організацію та проведення 29 засідань комісії, в тому числі два виїзних: на території Державної установи "Дружелюбівський виправний центр (№1)" та Державної установи "Софіївська виправної колонія (№55).

Під час виїзних засідань членами комісії вивчались умови тримання засуджених, вивчався стан матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення засуджених, умови їх праці та навчання, стану організації соціально-виховної роботи. Із засудженими відбувався діалог щодо суспільно-корисних зв’язків, працевлаштування після звільнення. Головою комісії  проводився особистий прийом засуджених. Скарг на дії адміністрацій установ виконання покарань від засуджених не надходило.

Протягом 2018 року на засіданнях комісії заслухані інформації представників установ виконання покарань про медико-санітарне забезпечення засуджених, які утримуються в установах виконання покарань; про надання допомоги в підготовці засуджених осіб до звільнення; про організацію соціально-виховної роботи із засудженими, які перебувають в державних установах "Вільнянська виправна колонія (№20)", "Софіївська виправна колонія (№55)", "Кам'янська виправна колонія (№101)", "Дружелюбівський виправний центр (№1)", створення умов їхнього тримання, поводження, праці. Обговорено питання організації роботи Вільнянського районного відділу з питань пробації Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції по підготовці до звільнення засуджених осіб, які відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк. Члени комісії розглянули 354 подань виправних колоній щодо умовно-дострокового звільнення засуджених, заміни невідбутої частини покарання більш м'яким, переведення до дільниці ресоціалізації.  П'ятнадцятьом засудженим відмовлено у наданні згоди на застосування вищезазначених заохочувальних норм, як таким, що не стали на шлях виправлення.

У роботі комісії приймали участь представники центру зайнятості, управління праці та соціального захисту населення, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які інформували членів комісії про працевлаштування та надання соціальної допомоги особам, що повернулися з установ виконання покарань.

В районі працює комунальна установа "Територіальний центр соціального  обслуговування (надання соціальних послуг)" Вільнянської районної ради, при якому діє служба  обліку бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі. Відповідно до покладених завдань служба веде первинний облік осіб, звільнених з місць позбавлення волі; допомагає у відновленні документів, які посвідчують особу; надає реєстрацію за адресою служби; організовує гаряче харчування в осінньо-зимовий період; допомагає в оформленні пенсій; влаштовує до будинку-інтернату; надає послуги пункту речей, які були у використанні.  При службі обліку бездомних громадян не зареєстровано жодного колишнього засудженого.

Спостережна комісія тісно співпрацює з керівництвом виправних установ у проведенні соціально-виховної роботи із засудженими, організації їх загальноосвітнього навчання, підготовці в’язнів до звільнення. Голова та члени комісії, на запрошення керівництва установ виконання покарань, беруть участь у заходах, які проводяться на території колоній.

Згідно повідомлень виправних установ протягом 2018 року в район на постійне місце проживання прибуло 17 осіб, із них 11 умовно-достроково звільнених від відбування покарання та 6 осіб, в зв’язку з закінченням терміну відбування покарання. З метою надання їм допомоги у соціальній адаптації та правової допомоги; організації виховної роботи і громадського контролю за поведінкою осіб даної категорії, налагоджена співпраця спостережної комісії з виконавчими комітетами місцевих рад.  Готувалися відповідні листи на ім’я міського, селищного, сільських голів та до районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Посадовими особами місцевих рад здійснювалися виїзди до осіб, які повернулися з місць позбавлення волі на постійне місце проживання в населені пункти району. Під час таких виїздів встановлювався факт прибуття чи неприбуття осіб даної категорії за вказаною адресою. В ході спілкування колишнім засудженим надаються консультації та допомога в оформленні документів.

У зв'язку із закінченням терміну повноважень спостережної комісії при Вільнянській райдержадміністрації, створеної розпорядженням голови районної державної адміністрації від 09.09.2013 №360, видано розпорядження голови райдержадміністрації від 21.11.2018 №513 "Про створення спостережної комісії при Вільнянській районній державній адміністрації Запорізької області та затвердження її складу".

При формуванні складу спостережної комісії забезпечено виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2004 року №429 "Про затвердження положень про спостережні комісії та піклувальні ради при спеціальних виховних установах", із змінами. До складу комісії входить 11 осіб, із них 6 представників громадських організацій, 3 від органів виконавчої влади, 1 від органів місцевого самоврядування, 1 від установ району.

Організаційний відділ апарату райдержадміністрації