КРУТИ – СМОЛОСКИП У МАЙБУТНЄ!

29 січня в районній державній адміністрації проведено інформаційну годину з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут.

У заході взяли участь керівництво райдержадміністрації, представники органів державної виконавчої влади, працівники закладів культури, освіти.

Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Олена Лук’янчук розповіла про бій під Крутами 29 січня 1918 р. у контексті Української революції та народження Української держави – Української Народної Республіки. Зокрема, співвідношення протиборчих сторін. Українські війська: 450-500 юнаків (курсантів) військового училища ім. Б.Хмельницького, 116-130 вояків-добровольців – 1-ша сотня Студентського Куреня січових Стрільців, 20 старшин (офіцерів) і десь до 80 вояків – загонів Вільного козацтва з Ніжина та навколишніх сіл. Командував військами досвідчений офіцер-фронтовик Аверкій Гончаренко. З важкого озброєння вони мали 16 кулеметів і одну 76-мм гармату на залізничній платформі. Радянські війська: 4-6 тис. вояків, які складалися з червоногвардійців, балтійських матросів, солдатів-фронтовиків. Очолив більшовицькі війська колишній царський полковник Михайло Муравйов. З важкого озброєння вони мали бронепоїзд, не менше двох артилерійських батарей, кілька десятків кулеметів.

За наслідками бою, українські втрати склали до 300 чол., з них 140 вбитих; радянські втрати – 300 вбитих і 1200 поранених. Ближче до вечора того дня українські війська організовано відступили, забрав усіх знайдених вбитих і поранених, розібрали залізничну колію і виїхали в напрямі Києва, де на станції Бобрик з’єдналися з військами на чолі з Симоном Петлюрою. А більшовицькі війська змушені були ще дві доби залишатися на станції Крути.

Найтрагічнішою подією в історії бою під Крутами став розстріл 30 українських вояків-студентів, серед яких були і гімназисти.

- Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну,- зазначила заступник голови райдержадміністрації Оксана Степаненко.

Присутні вшанували пам’ять Героїв Крут та всіх захисників Вітчизни хвилиною мовчання.

Довідка. Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Він тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва у складі близько чотирьох сотень вояків.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві.

Тіла вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. Після цього про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш як 70 років. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками. Лише 2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник, а з нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.

29.01.2018 Сектор з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю апарату райдержадміністрації