ПРО ПІДГОТОВКУ ДО ЗБИРАННЯ РАННІХ ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР ВРОЖАЮ 2019 РОКУ

Сільськогосподарська галузь для нашого регіону завжди була пріоритетною галуззю, результати діяльності якої суттєво впливали і впливають на економічний і соціальний стан в районі. А жнива - це найвідповідальніша, найочікуваніша пора для працівників сільського господарства. За участю представників сільськогосподарських підприємств, спеціалістів відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації проведено нараду по підготовці до збирання ранніх зернових та зернобобових культур, недопущення смертельного травматизму у сільському господарстві.

За словами першого заступника голови райдержадміністрації Максима Білого питання підготовки аграріїв до своєчасного проведення зернозбиральної кампанії та охорона праці працівників сільськогосподарських підприємств на сьогоднішній день є одним із найвідповідальніших заходів у сільському господарстві.

Про підготовку до збирання ранніх зернових та зернобобових культур доповіла начальника відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації Ганна Шепель. У районі площа до збирання ранніх зернових становить 32976 га, в тому числі: озимої пшениці – 27066 га, озимого ячменю – 2578 га, ярого ячменю – 2021 га, ярої пшениці – 207 га,  вівса – 60 га та зернобобових культур (горох) на площі 1044 га, крім того озимого ріпаку 3468 га. Аналіз стану посівів зернових культур показує, що вони в задовільному стані. На території району у цьому році було достатня кількість опадів, то ж, врожаї очікуються добрими..Очікуваний валовий збір ранніх зернових та зернобобових культур складає 95,5 тис. тонн.

У відповідності до робочого плану, розробленого відділом агропромислового розвитку, на збиранні ранніх зернових, інших ранніх культур планується задіяти 150 комбайн. Навантаження на зернозбиральну техніку складає 203 га. Це дасть змогу зібрати урожай в оптимальні терміни за 12 - 14 днів. Для господарств, у яких не вистачає власних потужностей, доцільно заключити договори з підприємствами, які надають послуги зернозбиральною технікою. Затримка у збиранні на 5 днів може призвести до зниження врожайності на 5 ц/га, тому не важко підрахувати втрати валового збору. Рекомендовано збирання зернових культур проводити тільки механізованими загонами, при цій системі є можливість проводити контроль за якістю збирання, надавати технічну допомогу в полі, організувати необхідні умови для механізаторів. З метою контролю за якістю збирання по кожному полю, у господарствах необхідно визначити біологічну врожайність, провести контрольні обмолоти і тільки після цього приступати до масового збирання. Значна кількість зерна втрачається при перевезенні, тому необхідно звернути увагу на герметизацію машин і підготовку доріг.

Розглянуто питання дотримання вимог безпеки під час проведення зернозбиральних робіт та вимоги під час газонебезпечних робіт у гноєзбірниках, колодязях та інших закритих ємкостях. Керівникам підприємств необхідно забезпечити належні умови праці з метою зменшення ризику травматизму на роботах при збиранні врожаю.

Відділом агропромислового розвитку райдержадміністрації розроблені і доведені до керівників сільгосппідприємств заходи з охорони праці та пожежної безпеки на період збирання. У господарствах призначені відповідальні за дотримання охорони праці та пожежної безпеки, в структурних підрозділах проведені обов’язкові інструктажі з охорони праці, розроблені і затверджені маршрути безпечного руху тракторів, автомобілів та комбайнів на території сільрад, на якій розташовані сільгосппідприємства.

Збирання врожаю – найвідповідальніший період у господарсько-фінансовому житті будь-якого сільськогосподарського підприємства. Від того, наскільки організовано будуть проведені жнива, залежить кінцевий результат господарювання та ефективність господарської діяльності кожного сільськогосподарського підприємства.

У вирішенні цього питання вагому роль відіграє організація та оплата праці працівників, зайнятих на збиральних роботах, встановлення ефективних мотиваційних стимулів до високопродуктивної праці.

Підприємства району, маючи достатнє матеріально-технічне забезпечення, а також додатково залучені технічні засоби, мають можливість в цьому році зібрати урожай ранніх зернових та інших культур в оптимальні визначені терміни з мінімальними втратами.

Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації