УВАГА! НА ТЕРИТОРІЇ ВІЛЬНЯНСЬКОКО РАЙОНУ ВИЯВЛЕНО ПІВДЕННО-АМЕРИКАНСЬКУ ТОМАТНУ МІЛЬ

Наприкінці серпня на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району виявлено регульований шкідливий організм - південно-американську томатну міль. Цей шкідник вважається одним з найнебезпечніших лускокрилих шкідників томатів. Томатна  міль   пошкоджує рослини 33 ботанічних родин, у тому числі картоплю, баклажани, перець, інші пасльонові культури.

Ушкоджені томатною міллю плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість, а втрати врожаю можуть складати від 50 до 100 %.

Південно-американська томатна міль є комахою з високою швидкістю розмноження – шкідник завершує одне покоління за 28 днів, а плодючість самки становить від 60 до 120 яєць. Після виходу з яєць личинки занурюються  в рослину і починають живитися, створюючи міни в листях, роблячи ходи в стеблах, пагонах, квітках, незрілих плодах, а пізніше – і в зрілих. Міни личинок збільшуються в довжину і ширину в процесі розвитку і живлення личинок. У випадку їх високої чисельності від листя залишаються тільки скелетні жилки і велика кількість екскрементів личинок.

Розповсюджується шкідник з розсадою і плодами томатів у всіх фазах розвитку, також з пакувальним матеріалом, ґрунтом, інвентарем, рослинними рештками.

Враховуючи велику шкідливість південно-американської томатної молі, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів. Реальну загрозу становить можливість проникнення цього шкідника до овочевих теплиць, особливо якщо до них потрапляють плоди чи тара імпортного походження. І якщо в теплиці, у разі виявлення шкідника, його можливо знищити за один – два роки (провести, наприклад, виморожування і зміну культури), то у відкритому ґрунті це зробити буде надзвичайно складно у зв’язку з особливостями розвитку молі.

Тому, з метою недопущення занесення та розмноження шкідника на території господарства, необхідно:

1) проводити обстеження рослин поблизу теплиць, які можуть виступати в ролі господаря для томатної молі, на предмет присутності личинок і дорослих особин;

2) перевіряти пакувальні матеріали і тару, які можуть стати притулком для шкідника;

3) постійно обстежувати плантації томатів на факт присутності ушкоджень. Згідно з дослідженнями, більшість нових пошкоджень зосереджені в верхньому і середньому ярусі рослини, тому в першу чергу саме на ці частини необхідно звертати увагу;

4) для своєчасного виявлення варто проводити обстеження в період вегетації і зберігання плодів томатів та інших пасльонових культур;

5) застосовувати феромонні пастки для своєчасного виявлення шкідника.

Чималий додатковий ефект у боротьбі з південно - американською томатною міллю надає дотримання практики культивування томатів. У списку першого ряду — вирощування непасльонових культур по сусідству з помідорами, щорічна глибока оранка, своєчасне зрошення, знищення уражених рослин і прибирання рослинних залишків восени.

Крім того, сівозміна, видалення і знищення зараженого рослинного матеріалу є важливими практиками контролю, який допоміг би викорінення цього шкідника в теплицях.

Будьте уважні, та при виявленні ознак пошкодження рослин південно-американською томатною міллю негайно повідомте про це управління фітосанітарноної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за телефонами: (061) 228 00 61 або (061) 228 00 62.

Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації