НОВИЙ МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ РЕАБІЛІТАЦІЇ

Урядом 14.03.2018 року прийнято Постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Цією постановою реформовано Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, затверджений постановою  Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року № 321 із змінами (далі – Порядок). 

Основні зміни реформи у зазначеній сфері - здійснюватиметься за адресним принципом «гроші ходять за людиною». Людина самостійно обиратиме виріб, місцевий орган соціального захисту здійснюватиме оплату за виданий засіб реабілітації на основі встановлених фінансових стандартів. Головна мета цих змін, коли фінансуються не підприємства, а оплачується конкретно надана послуга.  Надання послуги здійснюватиметься на основі укладання тристороннього договору між людиною, підприємством-виробником (постачальником) засобів реабілітації та органом соціального захисту населення. Для реалізації можливостей вибору особою з інвалідністю технічного засобу реабілітації (далі-ТЗР) запроваджено використання електронного каталогу-класифікатора ТЗР. Каталог розміщено на веб-порталі Міністрерства (http:/wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs).

Запроваджено виплату компенсації за самостійно придбані вироби для окремих видів ТЗР. Особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю виплачується компенсація за допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому, спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією в порядку черговості відповідно до індивідуальної програми, якщо інше не передбачено нормами цього Порядку. 

Медичні показання для забезпечення ТЗР та виплати компенсації за допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому  визначають медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК) з оформленням індивідуальної програми, лікарсько -консультативні комісії лікувально-профілактичних закладів (далі - ЛКК), обласні МСЕК.   

Медичні показання визначаються на підставі переліку діагнозів відповідно до класифікаційних шифрів зазначених засобів, що затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ.

Так, до переліку ТЗР, якими можуть бути забезпечені особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення, шляхом відшкодування вартості виробів, передбачених чинним законодавством, замість яких вони обрані включено такі вироби: електроскутер, ліжко з електроприводом, планшет, мобільний телефон. 

До переліку ТЗР для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, за які виплачується компенсація їх вартості включені: палиці (в тому числі палиці тактильні), палиці з трьома або більше ніжками, милиці ліктьові, милиці з опорою на передпліччя, милиці пахові, ходунки-рамки, ходунки на колесах, ходуни-стільці, ходуни-столи, мотузкові сходи, кошики(стільці) для переносу, аудіоплеєри, диктофони, годинники, мобільні телефони для письмового спілкування.  

Для реалізації зазначених можливостей  необхідно звертатися до управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (каб. № 15, вул.Бочарова, буд.30 м.Вільнянськ, 70002, тел. (06143) 4-16-29).

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації