МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИТЯЧОЇ КНИГИ

Щорічно, починаючи з 1967 року, 2 квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги – свято, встановлене за рішенням профільної Міжнародної ради з питань дитячої книги.Датою для святкування Міжнародного дня дитячої книги був обраний день народження Ганса Крістіана Андерсена, письменника, який став одним з найулюбленіших казкарів дітей багатьох поколінь. Дитяча література з’явилася порівняно недавно.

До середини XVII ст. діти читали приблизно те ж, що і батьки. Наприклад, у XVII ст. дітей залучали байки Езопа. У 1658 р. чеський педагог Я. А. Коменський опублікував першу книгу з картинками для дітей «Світ чуттєвих речей в картинках». Але в основному коло дитячого читання зводилося до Біблії. Початок золотого століття дитячої літератури відноситься до середини XIX століття. До цього часу нарешті визнали, що дітям, крім підручників та релігійних творів, потрібні власні книги.Дивно, але література для дітей часто приводила в захват і дорослих. Сама королева Великобританії полюбляла читати«Пригоди Аліси в Країні чудес» Л. Керрола, насолоджуючись вільною грою фантазії і гумору. Однією з головних ініціаторок святкування Міжнародного дня дитячої книги стала німецька дитяча письменниця Елла Лепман, яка на початку 50-х років минулого століття запропонувала створити «маленьку нобелівську премію» з дитячої літератури – Міжнародну премію імені Ганса Крістіана Андерсена. Починаючи з 1956 року, премія присуджується найкращому авторові дитячої книги. Нею відзначають найкращих майстрів у галузі дитячої книги і вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY). Нажаль, жоден з українських письменників за весь час існування премії ще не був нагороджений медаллю Андерсена. Проте, у 1973 році Почесний диплом Міжнародної премії імені Г.К. Андерсена за поему-казку «Барвінок і Весна» отримав український письменник Богдан Чалий, а 1979 року до «Почесного списку Андерсена» було вписано ім’я Всеволода Нестайка та його книжку «Тореадори з Васюківки».

Основна мета Міжнародного дня дитячої книги полягає в пропаганді дитячого читання, яке є ефективним інструментом духовного розвитку людини. Дитяча література – це дивовижний світ, що формує культуру та інтелект нових поколінь.

Відділ культури і туризму райдержадміністрації