ЗАХИЩЕНЕ І ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ

ЗВЕРНЕННЯ Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2018 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій району.

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Кожен рік  у Всесвітній день охорони праці, 28 квітня,  згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 в Україні відзначають День охорони праці. 28 квітня цьогорічний День охорони праці в Україні буде відзначатися під девізом: "Захищене і здорове покоління". Цей девіз збігається із завданнями і метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня.

Забезпечення гідних і безпечних умов праці передбачено в Національній доповіді Уряду України «Цілі сталого розвитку: Україна», що була представлена 15 вересня 2017 року. У цьому документі визначено показники досягнення цілей сталого національного розвитку до 2030 року з урахуванням глобальних орієнтирів і принципів та суспільної думки щодо майбутньої країни. Одна із цілей – гідна праця та економічне зростання, її реалізація в інтересах молодого покоління потребує узгодженого комплексного підходу до викорінення дитячої праці та популяризації культури профілактики безпеки і гігієни праці.

Потрібен узгоджений комплексний підхід до викорінення дитячої праці та популяризації культури безпеки і гігієни праці для досягнення поставлених цілей в інтересах молодого покоління працівників.

За оцінками фахівців, більше 40% дітей працюють у шкідливих умовах.  П’яту частину змалку залучають до важкої фізичної праці. Саме експлуатація заважає навчанню дітей, відбувається з примусу старших, шкодить здоров’ю та, особливо, психіці дітей.

Поняття  «дитяча праця» це «праця дітей» охоплює як оплачувану, так і неоплачувану роботу та діяльність, що в психологічному, фізичному і соціальному або моральному планах пов’язані з небезпекою чи заподіянням шкоди. Це сама така праця, яка позбавляє дітей можливості навчатися в школі або змушує їх окрім шкільних занять і домашніх обов’язків, завантажувати себе додатковою роботою, що виконується в інших місцях, роботою, котра закріпачує їх і відриває від сім’ї.

Дитяча праця привертає все більшу увагу на національному та міжнародному рівнях, і нині в усьому світі вона визнана як вирішальний фактор, що характеризує експлуатацію та порушення прав дітей. Унаслідок занепокоєння цією проблемою та усвідомлення того, що експлуатація дітей не сприймає сталому й тривкому економічному зростанню, в багатьох країнах вдаються до спроб використати це явище.

Глобальні зусилля до ліквідації найгірших форм дитячої праці сьогодні докладають у багатьох країнах. Під егідою Міжнародної організації праці надається підтримка та допомога дітям, які стали жертвами незаконного використання їхньої праці.

Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці  від 17.06.1999 № 182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», ратифікованою Законом України від 05.10.2000 № 2022-III, кожна держава має негайно вживати ефективних заходів щодо забезпечення в терміновому порядку заборони та ліквідації найгірших форм дитячої праці.

Державний нагляд  за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань використання праці неповнолітніх здійснює Державна служба України з питань праці.

В  Україні  працює майже кожен третій  віком  від  15  до  24  років,  що становить понад 1 мільйон наших громадян. Враховуючи, що в країні триває активна фаза всебічного реформування економіки, наше завдання - зберегти молоде покоління як безцінний потенціал для майбутнього становлення ефективної і сильної держави. Реформи освіти та охорони здоров’я,  децентралізація влади, розв’язання економічних проблем мають забезпечити гідні умови праці для молодих працівників.

Частіше дитячу працю використовують у сільському господарстві, на будівництві. Діти більш відповідальні, енергійні й життєрадісні, ними легше керувати, крім того, вони не знають законів та своїх прав.

Важливу роль у цьому процесі відведено школам і закладам вищої освіти  -  саме тут з дітьми і молоддю мають проводити інформаційно - роз’яснювальну роботу та навчання, спрямовані на формування культури охорони праці майбутніх працівників.

Тільки спільними зусиллями і завдяки комплексному підходу можна забезпечити організацію належних умов праці молодих працівників, що сприятиме зменшенню випадків виїзду працездатної молоді в інші країни з метою пошуку гідної роботи.

Збереження здоров’я молодого покоління позитивно впливатиме на розвиток національної економіки. Відомо, що витрати, які несе держава через виробничі травми та професійні захворювання молоді у майбутньому стають значно більшими, ніж стосовно дорослих працівників. Адже виробнича травма, яку молода людина отримує на початку свого трудового життя може призвести до довгострокових порушень її здоров’я, через що вона не зможе бути активним членом суспільства та не скористається набутими під час навчання знаннями.

У середовищі молодих працівників виробничі ризики значно вищі через особливість їхнього способу життя. Стреси, пов’язані із зовнішніми чинниками, також можуть призводити до виникнення небезпечних ситуацій на роботі.

Організаційний комітет звертається до представників засобів масової інформації з проханням забезпечити всебічне висвітлення заходів, що відбуватимуться в Україні в рамках Дня охорони праці.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації